Strona główna
Montaż ścianek gipsowych: jak to się robi?

29.06.2024

Montaż ścianek gipsowych: jak to się robi?

Montaż ścianek gipsowych: jak to się robi?

Montaż ścianek gipsowych to coraz popularniejsza metoda wykończenia wnętrz, zarówno w nowych budynkach, jak i podczas remontów starszych mieszkań. W Polsce istnieje wiele firm specjalizujących się w tego rodzaju usługach, oferujących również malowanie oraz inne prace wykończeniowe. Warto zatem dowiedzieć się, jak przebiega montaż ścianek gipsowych oraz jakie są jego zalety.

 

Podstawy montażu ścianek gipsowych

 

Ścianki gipsowe to konstrukcje wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, które są przytwierdzane do profili metalowych. Montaż rozpoczyna się od przygotowania powierzchni - musi być ona równa, czysta i sucha. Następnie przygotowuje się profile, które będą stanowić szkielet konstrukcji. Profesjonalne firmy remontowe często posiadają doświadczenie także w montażu ścianek gipsowych, dzięki czemu mogą zapewnić kompleksowe usługi wykończeniowe.

 

Kolejnym etapem jest montaż płyt gipsowo-kartonowych na profilach. Wykonuje się go za pomocą specjalnych wkrętów do płyt GK, które mocują płyty do szkieletu konstrukcji. Należy zadbać o równomierny rozkład wkrętów oraz precyzyjne łączenie płyt, aby uzyskać gładką i estetyczną powierzchnię. W przypadku potrzeby można również zastosować tzw. podwójny montaż płyt, co pozwala na lepsze wygłuszenie pomieszczenia.

 

Wykończenie powierzchni ścianek gipsowych

 

Po zamontowaniu płyt gipsowo-kartonowych należy przystąpić do wykończenia powierzchni. Pierwszym krokiem jest zakrycie wszelkich nierówności i szczelin między płytami za pomocą specjalnej masy szpachlowej oraz taśmy do łączenia płyt GK. Następnie całą powierzchnię szlifuje się, aby uzyskać idealnie gładkie tło pod malowanie. Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących zarówno montaż ścianek gipsowych, jak i malowanie wnętrz, dzięki czemu możemy skorzystać z kompleksowej oferty jednego wykonawcy.

 

Ostatnim etapem wykończenia ścianek gipsowych jest malowanie. We Wrocławiu i innych miastach istnieje wiele firm specjalizujących się w tego rodzaju usługach, które oferują szeroki wybór farb oraz technik malarskich. Przed rozpoczęciem malowania warto zastanowić się nad kolorem oraz rodzajem farby  - najlepiej sprawdzą się te o wysokiej jakości i trwałości, które będą dobrze kryć powierzchnię płyt gipsowych.

 

Zalety montażu ścianek gipsowych

 

Montaż ścianek gipsowych to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na szybkie i estetyczne wykończenie wnętrz, bez konieczności stosowania tradycyjnych tynków czy innych materiałów. Ponadto ścianki gipsowe są lekkie i łatwe w montażu, co sprawia, że prace można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić specjalistom, którzy oferują również malowanie wnętrz.

 

Kolejną zaletą jest możliwość dowolnego kształtowania przestrzeni - ścianki gipsowe pozwalają na tworzenie nietypowych aranżacji oraz zabudowy poddaszy. Na rynku znajdziemy wiele firm specjalizujących się w tego rodzaju usługach, oferujących zarówno montaż ścianek gipsowych, jak i malowanie wnętrz. Warto zatem skorzystać z ich oferty, aby cieszyć się nowoczesnym i funkcjonalnym wnętrzem.